-- Olvasási idő kb.: 4 perc és 24 másodperc
Komoly riadalmat keltett a hír, ami szerint Vitnyéden menekülttábor épül. Ezzel kapcsolatban Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter szeptember 26.án az MTI-nek telefonon azt nyilatkozta, hogy Vitnyéden semmilyen menekülttábor nem lesz, a kormánynak semmilyen ilyen terve nincs.
Gulyás Gergely részletezte, hogy Vitnyéden nem lesz menekülttábor, ellentétben az osztrák belpolitikában elhangzott állításokkal. A helyi választókerületi elnök korábban már világossá tette ezt. Vitnyéden a tervek szerint inkább diákoknak szerveznek nyári tábort, amelyen soproni és győri rendészeti iskolák vesznek részt. A Népszava már szeptember 14.én arról számolt be, hogy
“Menczer Tamás kijelentette, hogy Magyarországon soha sehol nem lesz menekülttábor”
Az idézett kijelentés ugyan elhangzott, de Menczer Tamás, a Fidesz országgyűlési képviselője és Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatójának értékelése, ebben az írásban inkább Magyar Péter személyiségére fókuszált. Azon a napon Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke facebookon értekezett arról, hogy
“Miközben a kormánypropaganda habzó szájjal migránsozik és migráns buszoztatásról beszél, aközben arra az egyszerű kérdésre sem tudnak/akarnak válaszolni, hogy miért építenek teljes titokban migránstábort az osztrák határhoz közeli Vitnyéden”.
Természetesen a tetemre hívást –most éppen ebben a kérdéskörben– ismét nem hagyta ki, hiszen Vitnyéden adott újabb randevút Orbán Viktornak. — Azóta tudjuk, ismét kosarat kapott.
Időközben az osztrák burgenlandi vezető a határ lezárásával fenyegetőzött, miután talán tévesen arról értesült, hogy menekülttábor épül az osztrák határ közelében.
Ezzel szemben a Magyar Hang-nak (is), nem feltétlen alaptalan aggodalommal, becsípődött ez a kérdés. Szeptember 25.én az “A fejekben már állnak a migránstáborok” című cikkben , a cikk címével talán nem kicsi hangulatteremtést eredményezve összegzi az eseményeket. Aztán októberben már több tudósításában is különösen nagy energiát fektetett abba, hogy a kormány ezer csatornán kommunikált álláspontjának az ellenkezőjét mutassa be olvasóinak. Október 3.án például a Fotókon, mit hív a kormány „diáküdülőnek” Vitnyéden címmel írt. Majd október 5.én tovább táplálja a kétségeket. Másnap, 6.án, a 24.hu, a Magyar Hang hírének farvizén hajózva, a feltétételesmódban bízott inkább, amikor a Magyar Hang birtokába jutott dokumentumokra hivatkozva arról tájékoztat, hogy dokumentumok igazolják, hogy a kormány 4.7 milliárd forintot szánt volna a menekülttáborra.
Időközben Toroczkai László (Mi Hazánk) országgyűlési képviselő, az országygyülésben napirend előtti felszólalásában kijelentette, hogy pártja szerint a kormány titokban migránstábort épít.
„Konkrét kérdésre konkrét választ várok!”- fogalmazott Toroczkai László szerint a Belügyminisztérium eddig képtelen volt egyértelmű választ adni arra, „milyen építkezés zajlik Vitnyéden”.
Magyar Péter máig nincs meggyőzve a kormány szavahihetőségéről. Facebookon ismét kétségeinek adott hangot, amikor hétfőn ezt a véleményét osztotta meg a nyilvánossággal.
“Az ég kék, a fű zöld, a Fidesz hazudik. Kormányzati előkészítő dokumentumok bizonyítják, hogy a kormány 4,7 milliárd forintból migráns tábort építtetett volna, vagy építene nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházásként jól bevált NER-es kivitelezővel Győr-Moson-Sopron megyében.”
Bejegyzését azonban tájékoztatás értékű megállapítással zárja, miszerint a kormánynak mégis
“..mindent letagadva, a helyieket sem tájékoztatva, migráns tábort alakítana ki az egykori jó hírű iskola területén, adótoronnyal, szögesdróttal.”
Kényes a kérdés, nemcsak itthon, szerte a világban. Kicsit zavaró, hogy a Magyar Hang által hivatkozott dokumentum tartalmát talán nem minden nyilatkozó ismerte meg a kellő alapossággal. A dokumentumról ugyanis a Magyar Hang azt állította, hogy az egy belügyi előterjesztés, amely elfogadás esetén kormányhatározattá vált volna. A dokumentumról az is kiderült, hogy az Európai Unió Bíróságának június 13-ai ítéletére hivatkozva rendeli el egy új, menedékkérőket befogadó állomás építését. Kényelmetlen lehet, de az is konkrétan kiderül belőle, hogy Vitnyéd-Csermajorban.
Hamar hazugság vádja érte az összes kormányzati szereplőt, aki az ügyben nyilatkozott. Hamar! Biztos, hogy hazudtak? Amennyiben a hivatkozott dokumentum egy határozat –és az volt–, amit a kormány végül nem fogadott el, és tette azt a mindenhol és mindig hirdetett propagandája szerint, akkor igazat mondtak. Nem áll szándékában menekülttábort létesíteni Vitnyéden, talán. Az is érthető lehet, hogy a célra elkülönítették a forrást, hiszen az EU-nak azért egy icipicit meg kell felelni. Aztán ha van kibúvó, akkor sicc. Addigis a munkálatokat opciós esélyt hagyva a projektnek, talán hasznos irányba terelik. Például képzési, kiképzési objektum lesz belőle. A hintapolitika nem új a magyar kormány eszköztárában. Reméljük, hogy tudják mit csinálnak.
Az tény, hogy migrációs és menekült ügyben 2018 óta jelentősen megváltozott a politikai diskurzus. Akkoriban az ellenzéki politikusoknak kellett védekezniük a migránstáborok telepítéséről szóló vádak ellen, míg most a kormánypárti politikusoknak kell magyarázkodniuk az ilyen létesítmények körüli híresztelések miatt, például a Vitnyédnél épülő létesítmény kapcsán. A kormány évekkel ezelőtt rémképeket ültetett be a közvéleménybe a migránsokról, és ez a narratíva még ma is hatással van, amit most az ellenzék, az új ellenzék és a kormány is propaganda fegyverként használ.
A hir8.com pár hete írt Matteo Salvini, olasz miniszterelnök-helyettes kálváriájáról, ami az illegális bevándorlás elleni, talán szélsőséges módszerei miatt szabadult a nyakába. Ebben az írásban a hir8.com kisebb időutazással mutatja be az olaszországi bevándorlás hátterét és az olasz társadalom bevándorlókhoz való viszonyát. Salvini migráció kezelési módszereinek utóhatásáról itt és itt írtunk.
Matteo Salvini és Orbán Viktor különösen bensőséges kapcsolatot ápolnak. Jelenleg éppen az Olaszországi Pontida-n találkoztak, ahol megerősítették elkötelezettségüket az illegális bevándorlók Brüsszelbe való “átirányításáról”. Írta meg többek között az Il Mattino.
Olaszország és Albánia a nyáron állapodtak meg arról, hogy Olaszország Albániában hoz létre menekült tábort. A megállapodások még nem voltak kőbe vésve, amikor már tavasszal elkezdték a tábor megépítését. Erről elsők között a torinoi UPM (egy olasz bevándorlókat tömörítő vallási közösség) számolt be idén tavasszal.
Címlapkép: UPM