-- Olvasási idő kb.: 3 perc és 26 másodperc
Albániától az antiszemitizmusig – Salis koncentrációs táborokkal sokkol.
Az Európai Unió megnyitotta Albánia csatlakozási tárgyalásainak első fejezeteit, szabaddá téve az utat az ország tagságát biztosító gyors folyamat előtt – mondta Szijjártó Péter külügyminiszter Luxemburgban, ahol részt vett a második kormányközi EU-Albánia konferencián.
“Ez történelmi jelentőségű”
– jelentette ki a magyar külügyminiszter, megjegyezve, hogy a nyugat-balkáni országok uniós integrációjának felgyorsítása a magyar EU-elnökség prioritása. Szerinte a blokknak nagy szüksége van új lendületre, és ezt a nyugat-balkáni országok biztosíthatják. Szijjártó Péter azt is hangoztatta, hogy:
“Sürgős intézkedésekre van szükség a bővítési politika hitelességének megőrzéséhez, ezért fel kell gyorsítanunk a bővítési eljárásokat”
A legtöbb tagállam érdemeken alapuló bővítést akar. Véleménye szerint Albánia érdemei a gazdaság, a politika és a szociális kérdések terén mindenki számára egyértelműek. Szijjártó megtiszteltetésnek nevezte, hogy a magyar elnökség alatt érdemi tárgyalások kezdődtek Albániával. Elmondása szerint bízik abban, hogy
“nem kell várnunk a következő magyar elnökségig” , mielőtt egy másik ország csatlakozhat az EU-hoz.
Magyarország felelős szomszédsági politikát folytat, tisztában van azzal, hogy az integrációs folyamat hogyan mozdíthatja elő a “békét, nyugalmat, fejlődést és stabilitást” a térségben. Várhelyi Olivér, az EU bővítésért és szomszédságpolitikáért felelős biztosa az európai léptékű esemény sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy az EU és Albánia
„mérföldkőnek számító pillanatot ünnepel”,
az előttünk álló érdemi tárgyalások útja világos. Kiemelte, hogy Magyarország elnökségének köszönhetően mára kétségtelenül a bővítés szerepel az EU és vezetői számára a három kiemelt prioritás között.
Albánia a közelmúltban mindent megtett azért, hogy megfeleljen az EU, és talán legfontosabb szomszédjának, Olaszország elvárásainak. A hir8.com nem rég számolt be arról, hogy míg minden tagállam szabadulna a menekülttáboroktól, addig Albánia egyfajta kegyet gyakorolva, engedélyezte, hogy Olaszország az illegális bevándorlók –és a státusz elbírálás bizonyos szakaszáig– menekülteket befogadó létesítményt hozzon létre. Persze Albániában is változnak az idők. A 90-es évek Olaszországot súlytó Albán exodusról itt írtunk.
Mindezzel kapcsolatban felmerül a kérdés, hogy az EU soros elnökség alatt az EU-ban szignifikáns ideje integrálódott Románia és Bulgária schengeni térségbe csatlakozásának folyamatát sikerülhet-e teljesmértékig beteljesíteni. E cél mellett Orbán Viktor Strasbourgban az Európai Parlament ülésén a soros magyar uniós elnökség programjának ismertetőjén határozottan állt ki. Orbán ugyanitt a „Schengen-summitok” rendszerének megteremtésére tett javaslatot, ahol kijelentette, hogy
“az EU menekültügyi rendszere ma nem működik, az illegális migráció Európában az antiszemitizmus, a nők elleni erőszak és a homofóbia erősödését eredményezte”.
Nem kétséges, hogy Orbán a schengeni térség kiterjesztése kapcsán nem Magyarországra gondolt, amikor –vélhetően megalapozottan–a migrációs politika rovására írta az antiszemitizmus burjánzását. Ennek ellenére az antiszemitizmus felszínre törésének, remélhetőleg nem rendhagyó jeleit itthon is tapasztalhatjuk. Legutóbb éppen nyílt levélben kérte számon Lázár Jánost a Mazsihisz alelnöke egy nagy vihart vert kijelentése miatt, ami nehezen volt összeegyeztethető azzal, hogy a magyar kormány elvileg zéró toleranciát hirdetett az antiszemitizmussal szemben. Hasonló, de fajsúlyosabb és hosszan elhúzódó esetről a hir8.com a tények ellenőrzését követően külön beszámolóval készül.
Időközben Ilaria Salis, a Magyarországon köztörvényes erőszakos bűncselekményért 15 hónapot előzetesben töltő, majd az Európai Unió képviselőjévé emelt, antifa aktivista meglátogatta az Albániában megnyílt menekült és migráns tábort. Amiről azt a sokkoló nyilatkoztot tette:
“Ezek koncentrációs táborok!”
Salis többesszáma sem igazán világos, mint ahogyan az sem, hogy ő tudja-e mik voltak, milyenek voltak és milyen célt szolgáltak a koncentrációs táborok. Eddig vélhető volt, hiszen a Budapesten elkövetett és védhetetlen tettét — védekezése szerint– éppen antifasisztaként hajtotta végre. Feltételezhető volt, hogy legalább alapszintű ismeretekkel bír az általa képviselt ideológia gyökerével kapcsolatban. A kétség –bennem– egyre erősebb. Salis most azt követően sokkolta a közvéleményt, hogy tegnap, 16 bevándorlóval a fedélzetén, elindult az Olasz Tengerészet egy hajója Albánia felé, hogy ott, az újonnan megnyitott, olasz menekült táborban helyezzék el őket. Az eseményről, ami széles társadalmi vitát váltott ki Olaszországban, és a kialakult polémiákról többek között a Newsmondo.it is beszámolt.
Ilaria Salis budapesti szélsőséges cselekményét és annak körülményeit a HVG összefoglalója , a mentelmi joga miatt megszakadt, korábbi büntetőeljárás időszakából mutatja be.
Frissítés – 2024.10.17.
Gulyás Gergely miniszter a szerdai Kormányinfón kérdésre elmondta, hogy
“a miniszterek világosan beszélnek. Lázár János egy korábbi bejegyzésében nem tett semmilyen antiszemita megjegyzést, és erre utalás sem volt.” – írta meg az Origo.