-- Olvasási idő kb.: 1 perc és 29 másodperc
Mit művelnek az egerek a laborban, ha rosszul lesz mellettük egy másik egér? A Dél-Kaliforniai Egyetem kutatói egy kamerával megfigyelték, hogyan reagál a ketrecben lévő állat, ha egy társát elaltatják, és úgy helyezik vissza mellé. Az egészséges egerek a 13 perces megfigyelési idő 47 százalékát szánták arra, hogy megpróbáljanak segíteni bajba jutott társukon. Ha ismeretlen beteget helyeztek a ketrecbe, az állatok szintén megpróbáltak rajta segíteni, de ebben az esetben kevesebb időt szántak rá. Az egerek az elpusztult egereken is hasonlóan próbáltak segíteni, mint az alvókon.
Az újjáélesztési kísérletek négy lépésből állnak: az egér először megközelíti és megszaglássza az eszméletlen állatot, majd megnyalogatja. Ha ez sem segít, elkezdi a másik száját harapdálni, végül pedig oldalra húzza a nyelvét, hogy tudjon lélegezni. A kutatók szerint ez utóbbi lépést a megfigyelések több mint felénél rögzítették.
Az akadályt is eltávolítják a szájból
A kutatók azt is megvizsgálták, hogy mi történik, ha az elaltatott állat szájába egy gumilabdát helyeznek. Ezt az egerek még gyakrabban eltávolították, mint ahányszor kihúzták a másik nyelvét: az esetek 80 százalékában kivették az akadályt a másik szájából, és a kutatás egyik résztvevője, Huizhong Tao szerint valószínűleg még gyakoribb lett volna ez a megfigyelés, ha 13 percnél hosszabb időn át tart a megfigyelés.
Az ápolt egerek a magukhoz térésük után élénkebben és gyorsabban mozogtak, mint azok, akikről nem gondoskodtak. Az őt ápoló egér csak akkor nyugodott meg, amikor a másik már normálisan viselkedett. A Dél-Kaliforniai Egyetemen kívül két másik kutatásban is hasonló viselkedést figyeltek meg – az egyikből kiderült, hogy az ájult egér a nyelv-agy kapcsolat miatt reagálhat a kezelésre, a másikból pedig az, hogy az egérápolók más módon próbálnak segíteni azokon az állatokon, amelyek maguknál vannak, mint azokon, amelyek eszméletüket vesztették.
Az, hogy a viselkedést három egymástól független kutatócsoport is megfigyelte, arra utal, hogy ez elterjedt lehet az egerek körében, az pedig, hogy a Dél-Kaliforniai Egyetem kutatói fiatal állatokkal dolgoztak, arra utal, hogy nem tanult viselkedésről van szó.