-- Olvasási idő kb.: 1 perc és 15 másodperc
- Donald Trump komolyan beleszállt Volodimir Zelenszkijbe, először Ukrajnát hibáztatta a háborúért, majd diktátornak nevezte az elnököt.
- Miközben az elnök szembefordul a republikánusok alapvető külpolitikai elveivel, a párt korábban Ukrajna mellett álló kongresszusi képviselők nem szállnak szembe vele.
- A Kongresszus kordában tarthatná Trumpékat, de hiába van többségük a republikánusoknak, egyelőre úgy tűnik, ott is behódolnak az elnöknek.
- A New York Times publicistája szerint úgy viselkednek, mint a videojátékokban az NPC-k.
„Jelenleg teret kell adni neki” – mondta Trumpra utalva John Thune dél-dakotai republikánus szenátor szerdán Washingtonban, miután zárt ajtók mögött ebédeltek J.D. Vance alelnökkel, aki vezeti a Szenátust. A heti találkozón főként a kisebb belső vitákról szoktak beszélgetni, de a New York Times szerint a mostani előtt többen is felvetették, hogy valahogy nyomást kellene gyakorolni Vance-re az elnök ukránellenes, oroszoknak kedvező megszólalásai miatt. A téma azonban a források szerint nem került szóba.
„Amit én támogatok, az a békés kimenetel és eredmény Ukrajnában. Úgy gondolom, hogy jelenleg a kormányzat, az elnök és csapata ennek elérésén dolgozik” – mondta Thune a sajtótájékoztatón, hozzátáve, hogy nincs kérdés arról, hogy Oroszország az agresszor. Arról, hogy Trump diktátornak nevezte Zelenszkijt, csak annyit mondott: „Ez az elnök véleménye”.
Trump azután, hogy telefonált Putyinnal, tárgyalni küldte külügyminiszterét az oroszokkal az ukrajnai béketervekről, mindezt az ukránok részvétele nélkül. Szerdán már az ukránokat hibáztatta a háborúért: „Ma azt hallottam, hogy »ó, hát nem hívtak meg minket a tárgyalásra«. Nos, ti már három éve ott vagytok. Három év után be kellett volna fejeznetek. Soha nem kellett volna elkezdenetek. Megállapodhattatok volna”. Zelenszkij erre azt reagálta, Trump egy dezinformációs buborékban él, mire Trump a viszontválaszában lediktátorozta az ukrán elnököt.