-- Olvasási idő kb.: 3 perc és 18 másodperc
Miközben a jegyző milliós szabadságpénzt halmozott fel
Elsőként a 24.hu írt arról, hogy „A földért mindenre képes” – a gyerekeire íratta a volt szovjet laktanya egy részét a polgármester“. Az eset a somogyi községben, Tengődön történt. A település hat önkormányzatot összefogó közöshivatalhoz tartozik. Az ügyből, ami 2022-ben kezdődött, előbb egy kalandos földhivatali, majd büntetőeljárás lett. A Siófoki Járásbíróság várhatóan most, október 8.án fog elsőfokú ítéletet hirdetni. A 24.hu akkor ezt írta: “Gyermekei nevére íratott egy 4,5 hektáros önkormányzati telket a tengődi polgármester. A volt szovjet laktanyához tartozó értékes területet mélyen áron alul értékesítette nekik, és ezzel a vád szerint 14 millió forint kárt okozott a településnek. A szóban forgó ingatlant Lakos János nem először próbálta a családja nevére venni, először 2005-ben próbálkozott azzal, hogy eladja magának, de akkor sem járt sikerrel. Riport a legyek és böglyök által sanyargatott faluból.”
Az ügyészség Jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel vádolja a tengődi polgármestert, Lakos Jánost, aki egyébként is komoly földvagyonnal rendelkezik. A vádirat szerint a polgármester a fiára és a lányára íratott egy húszmillió forintot érő önkormányzati telket, amit csupán 5,9 millió forintért értékesített nekik az önkormányzat.
Az ügyben jelenleg négy ember ül a vádlottak padján, köztük az azóta a közöshivatalt elhagyó jegyző, Hajas Endre is, aki a vádirat szerint segítséget nyújtott az adásvételi szerződés koordinálásához, melyet végül Denke Valéria alpolgármester írt alá. A kalandos eljárás kezdetéről ismét a 24.hu számolt be, amikor megírta, hogy “Semmissé nyilvánították a tengődi polgármester üzletét, büntetőeljárás jön“.
A 24.hu esettel foglalkozó második cikke kiemeli azt is, hogy az ügy irataiban szerepel az a megállapítás is, hogy “..mivel a polgármester gyermekei szerezték meg az ingatlant, az adásvétel nyilvánvalóan jó erkölcsbe ütközött.” Az iratok szerint a bíróság korábban már azt is megállapította, hogy az önkormányzat a vitatott adásvételt saját rendeletének megsértésével ütötte nyélbe.
A következő tudósítást a 24.hu a múltév decemberben tette közzé. A cikk címe alapján ekkor már egyértelműnek tűnt, hogy “Sok milliót fizethet a falu a polgármester családi biznisze miatt“.
Kassai Zsigmond, a 24.hu újságírója ebben a cikkben is kiemeli, hogy korábban a földhivatal is megállapította, hogy a földhivatal által kezdeményezett korábbi eljárás alapján a Pécsi Ítélőtábla ítéletének indokolása egyebek mellett azt is tartalmazza, hogy az adásvétel “ jó erkölcsbe ütközött“.
Személyes vélemény:
A korábbi sajtótudósítások után, és az eset miatt indult büntetőeljárást személyesen is nyomon követve kitűnik, hogy a tengődi önkormányzat és a jegyző több esetben gondokkal küzd saját aláírásának felismerésével, amnéziás tünetei vannak, amikor a korábbi, saját szakértőjüknek adott megbízásokról kérdezik őket. A büntetőeljárás során ezért a bíróságnak több szakértőt is meg kellett bíznia. Ezen felül több sikertelen szembesítést is megélt a kacskaringós úton haladó eljárás. Időközben Lakos János polgármester elvesztette a 2024. júniusi önkormányzati választást, Hajas Endre jegyző, aki korábban is és jelenleg is több hatósági és bírósági eljárásban volt éríntett, a választások után közös megegyezéssel elhagyta hivatalát. A dolog érdekessége, hogy hivatali jelenléte látszólag olyan viharos volt, hogy pusztán volt beosztottjai félelme és nyugalomvágya óvta meg az idén nyáron egy körülötte kirajzolódó újabb botránytól, ami a helyi szóbeszédekben terjed Kapolyon, ahol a közöshivatal működik. Legutóbb szeptember 9.én tartott ülést a kapolyi képviselő-testület (az érintett közöshivatal székhelyén) , ahol megtudtam, hogy a volt jegyző kb. 2 500 000 forinttal a zsebében távozott hivatalából. Az összeget hivatalosan a több mint 110 nap ki nem vett szabadsága megváltásaként kapta, a hat település adóforintjaiból. A kérdés az, hogy a tevékenységét egyelőre minimum morálisan megkérdőjelezhető módon végző jegyzőt a polgármesterek miért engedték el közösmegegyezéssel? Talán csak szabadulni akartak tőle mindenáron és ez olcsóbb választás, talán kompromisszum lehetett annál, mintha még több dolog miatt kellene magyarázkodniuk. Az is érdekes kérdést vet fel, hogy a jegyző munkáltatója, hogyan tette lehetővé, hogy ennyi szabadságot halmozzon fel? Ki ellenőrizte azt? Ja, a jegyző munkáltatói a polgármesterek, míg a polgármesteri hivatalt a jegyző vezeti, a testület munkájának törvényességéért ő felel. Nem kergeti egy kicsit a kutya a saját farkát?
Ezekre e kérdésekre még biztosan vissza fogunk térni, addigra azonban többet lehet majd tudni az októberi ítélethirdetés után.
(A megjelenített képeket a 24.hu tette közzé. Farkas Norbert / 24.hu)