-- Olvasási idő kb.: : nagyon kevés.
Eddig nem ismert emberi civilizáció szerszámaira bukkantak az ausztráliai Wollongong Egyetem kutatói Kína délnyugati Jünnan tartományában – írja a Live Science.
A Science folyóiratban megjelent tanulmányban bemutatott, jórészt fenyőfából készült 35 eszköz egy édes vízű tó partjának agyagos, oxigénszegény üledékrétegéből került elő. A szerszámokon található karcolások és egyéb fizikai sérülések, valamint a szervesanyag-maradványok a paleoantropológiai vizsgálatok szerint egyértelműen azt mutatják, hogy olyan eszközökről van szó, amelyekkel vadon termő gyümölcsöket, dióféléket, és nem mellesleg gombákat takarítottak be.
A leletek meglepően fejlett megmunkálási technológiára, valamint arra utalnak, hogy a kormeghatározás szerint 300 ezer évvel ezelőtt készült szerszámok készítőinek étrendjében meghatározók voltak a nem állati eredetű táplálékok.
A kutatók szerint a szerszámokat az ókőkorban Szibériát és Kelet-Ázsiát benépesítő, a legújabb teória szerint Homo juluensis néven külön emberfajt alkotó gyenyiszovai emberek készítették.
A rendkívül jól alkalmazkodó, a mai modern emberrel genetikailag többször is keveredő gyenyiszovaiakról a neandervölgyieknél és a modern embereknél jóval kevesebbet lehet tudni. 2019-ben azonban azt azért sikerült rekonstruálni, hogy miként nézhettek ki.