-- Olvasási idő kb.: 1 perc és 18 másodperc
Marco Rubio amerikai külügyminiszter, három volt elnök (Bill Clinton, George W. Bush és Barack Obama), India miniszterelnöke és Tajvan elnöke is köszöntötte a 90. születésnapját ünneplő dalai lámát.
A tibeti vallási vezető évtizedek óta száműzetésben él Indiában. Pár napja egy videóüzenetben arról beszélt, a dalai láma intézménye fennmarad, nem ő lesz az utolsó dalai láma, és arra készül, hogy a halála után reinkarnálódik.
Tendzin Gjaco, a 14. dalai láma azt is egyértelművé tette, hogy a reinkarnáció felkutatását kizárólag a Gaden Phodrang Szervezet végezheti majd el. A Gaden Phodrang az 5. dalai láma által a XVII. században alapított egykori tibeti kormányzat neve. Az indiai székhelyű Gaden Phodrang Szervezetet 2015-ben hozták létre azzal a céllal, hogy intézze a spirituális vezetőhöz és a dalai láma intézményéhez kapcsolódó ügyeket.
A dalai láma azért beszélt erről, mert a tibetiek attól tartanak, Kína beavatkozhat a kiválasztásba, megerősítve ezzel Peking ellenőrzését Tibet felett. Kína pár napja közölte is ezt a szándékát.
Marco Rubio a dalai lámának a születésnapja alkalmából azt írta, Washington „elkötelezett a tibetiek emberi jogainak és alapvető szabadságjogainak tiszteletben tartása mellett. Támogatjuk a tibetiek sajátos nyelvi, kulturális és vallási örökségének megőrzésére irányuló erőfeszítéseket, beleértve azt is, hogy szabadon választhassák meg és tisztelhessék vallási vezetőiket, beavatkozás nélkül.”
Az indiai miniszterelnök, Narendra Modi azt írta, a dalai láma „a szeretet, az együttérzés, a türelem és az erkölcsi fegyelem tartós szimbóluma”. Modi lelkes támogatása jelentős, hiszen India és Kína heves riválisok, Dél-Ázsia-szerte versengenek a befolyásért, bár a 2020-as határincidens után igyekeztek helyreállítani kapcsolataikat.
A Kína által folyamatosan fenyegetett Tajvan elnöke, Lai Ching-te azt üzente, „a dalai láma példája „mindenkinek szól, aki értékeli a szabadságot, a demokráciát és az emberi jogok tiszteletben tartását”.
(Guardian, MTI)