-- Olvasási idő kb.: 2 perc és 13 másodperc
„Hány éves vagy, doktor néni?” – kérdi egy páciensem a rendelésen.
„Mit gondolsz, mennyi lehetek?” – kérdezek vissza átgondolatlanul.
Meg is kapom a jutalmamat: „Hát, körülbelül száz.”
Na, mondom magamban, úgy látszik, ma sem vagyok a csúcson.
Ez van.
Manapság egyre több a „tatarozott”, a mű.
Engem riaszt ez az egész.
Pedig látom magamon az évgyűrűket, sőt, olykor teszem is a megjegyzéseket magamra.
Az ősidőkben reggel hatkor már vízben voltam, így a vekker hajnali ötkor csörgött, de a tükörben rögtön ébredés után „önazonosan” festettem. Újabban viszont egyre több idő kell, míg elkezdek hasonlítani arra a valakire, aki vagyok.
Volt édesanyámnak egy nagyon szép, ápolt barátnője. Az alak kifogástalan, minden szál haj a helyén, a smink tökéletes, a ruházat a legutóbbi divatnak megfelelő, trendi. Minden stimmelt rajta, mégis hiányzott belőle valami: a gyöngédség, a szeretet.
Halvány rúzson kívül sosem használt sminket. Jólesett ránézni, mert a szépségen kívül olyan kisugárzása volt, mint keveseknek.
Vendégség volt nálunk, anyu a tűzhelynél tüsténkedett; bár perfekcionista volt, a konyhatündérség nem tartozott az erényei közé.
A szép néni ült a fotelban, hosszú szipkájában márkás cigaretta parázslott. Osztotta az észt, mit és hogyan kell, és főleg, hogy ő miképpen szokta csinálni.
Tökéletesnek képzelte magát, és anyut mindez eléggé nem érdekelte.
A szép néni megszólította anyut.
„Éva, miért árulod el, ha kérdezik, hogy hány éves vagy?”
„Mert, ha kevesebbet mondok – így édesanyám –, azt gondolják, szegény, mennyivel öregebbnek tűnik, míg, ha megmondom az igazat, arra jutnak, hogy nahát, de jól tartja magát.”
A szép néni nem eresztette a témát.
Bizony, Éva, te sem vagy már húszéves, és bizonyos kor után el kell döntened, hogy az arcod lesz ráncos, vagy a feneked lesz nagy.
Anyukám riposztja:
A ráncaim nem zavarnak. És akár nőhet is a fenekem.
És nevetett.
Amikor valaki felvetette az idősödő Bajor Gizinek, hogy felvarrathatná a ráncait, ő így felelt: „Dehogy adom ezeket a ráncokat. Ezekben benne van az egész életem! Inkább viselem a magam arcát így, mint egy üres, popsisima álarcot.”
Egyetértek. Én műből csak a műugrást kedvelem, illetve, jut eszembe, a műkorcsolyát is. Szerintem inkább a belbecs, mint a külcsín.
Mindez persze nem jelenti azt, hogy a tükörbe nézve ne csodálkoznék el olykor, hogy miképpen is kerül ez a pókháló az arcomra. Rendre megállapítom, hogy ennél több ránc már nem fér el rajtam, és rendre tévedek, merthogy a ránc osztódással szaporodik.
Olyankor rögtön úgy érzem, hogy (majdnem) minden rendben van.
Még ha százévesnek látszom is.
The post Százévesnek nézték Gyarmati Andreát first appeared on 24.hu.