-- Olvasási idő kb.: 1 perc és 54 másodperc
A Semmelweis Egyetem (SE) a magyar felsőoktatás megújulásának eredményeképpen ma a világ egyetemeinek felső egy százalékában, a legjobb 100 között lehet – füllentette a kulturális és innovációs miniszter az MTI tudósítása szerint.
Hankó Balázs az egyetem doktoravatási ünnepségén nem csak magát hasonlította Semmelweishez, hanem
teljesen érthetetlen módon elkezdett kötekedni egy felsőoktatási rangsorral is.
Ami többek között azért érthetetlen, mert az SE régiós szinten is kiemelkedően szerepel a – meg nem nevezett, de egyéretelműen beazonosítható – Times Higher Education listáján.
Arról beszélt a miniszter a most végző orvosoknak, hogy egy olyan egyetem diplomáját vehetik át, amely a világ 30 ezer egyetemének felső egy százalékához tartozik, és több mutató alapján is a világ 100 legjobb egyetemének egyike. Ez idáig még csak amolyan csúsztatás: több mutató szerint valóban az első 100-ban van az SE, több mutató szerint meg jóval hátrébb. Ezért került tavaly ősszel a 251- 300. közötti tartományba, az egyetem számítása szerint kb. a 271. helyre.
De Hankó szerint itt valami összeesküvés van.
Azt mondta ugyanis az MTI szerint, hogy az SE a hivatalos nemzetközi rangsorban csak a „valóságot véltnek, a véltet valóságnak mutató véleménymonopólium”, egyfajta „reputációs szorzó” miatt található hátrébb, és ez csak a kutatók jogos jussát akarja elvenni, minden jogi és morális alapot nélkülöző módon.
Talán az a legegyszerűbb, ha a valóságért magához az érintett egyetemhez fordulnunk, amelynek honlapján ez olvasható: „Stabilan őrzi pozícióját a világ 300 legjobbja között a Semmelweis Egyetem. A régió és Magyarország legjobb felsőoktatási intézményeként továbbra is a világ 300 legjobbja közé sorolja a Times Higher Education 2025-ös világrangsora a Semmelweis Egyetemet, amely összpontszáma némileg emelkedett az előző évhez képest, és így 28 helyet lépett előre.”
De nézzük meg, hogyan szólalt fel a Times Higher Education minden alapot nélkülöző véleménymonopóliuma ellen az egyetem rektora! „Fontos eredmény, hogy a Semmelweis Egyetem meg tudta őrizni eddigi pozícióját, sőt előre is lépett a módszertanában a múlt évben sokat változott rangsorban. Ugyanakkor cél a további javulás, hiszen az egyetemi polgárok kiválósága alapján még előkelőbb helyen szerepelhetne az egyetem” – fogalmazott dr. Merkely Béla.
Talán, talán, és ez tényleg csak az én feltételezésem: Merkely érti, mennyire rosszul áll, ha valaki felelős vezetőként, rektorként vagy miniszterként a bírót szidja. Aki persze tehet nekünk kellemetlen lépéseket, például egy váratlan döntésével megváltoztathatja az állást, sőt akár hibázhat is. Amiért lehet kritizálni, de a pálya szélén hőzöngeni biztosan nem érdemes. Ahogy a kutatók jogos jussát elvenni akaró arctalan hatalomról hadoválni sem. Mert, ahogy a Qubit remek cikke kiemelte pár éve: az egyetemi rangsorok ezer sebből véreznek, mégis hatalmas siker a Semmelweis előkelő helyezése.