-- Olvasási idő kb.: 1 perc és 47 másodperc
Csökkenő figyelemkoncentráció, érzelmi ingadozás, kényszeres viselkedés: ezeket okozza a fiatalok körében a közösségimédia-használat, állítja egy kutatás, amelyet a szingapúri Nanyang Technológiai Egyetem (Nanyang Technological University, NTU) és a szintén szingapúri Research Network kutatóintézet végzett, együttműködésben az amerikai ListenLabs.ai mesterséges intelligencia platformmal.
A Szingapúrban és Ausztráliában végzett kutatás keretében megkérdeztek 583, 13 és 25 év közötti fiatalt és a szüleiket. A kutatók megállapították, hogy a közösségi média hosszabb ideig tartó használata összefüggésbe hozható a koncentráció fenntartásának nehézségeivel, a fokozott érzelmi fáradtsággal és a függőséghez hasonló viselkedéssel – részletezi a tanulmányt bemutató News-Medical.
Gemma Calvert, az NTU neurológusa így kommentálta a tanulmányt: „Jelenleg világszerte folynak viták a TikTok-hoz hasonló platformokról, és a mi eredményeink fontos bizonyítékokat kínálnak a fiatalokra gyakorolt valós hatásokkal kapcsolatban. Ezek nem csupán egyéni problémák, hanem társadalmi szintűek, ami a politikai döntéshozók, az oktatók és a technológiai vállalatok figyelmére is érdemes.”
Korábbi vizsgálatok már megmutatták, hogy a közösségi média az agy dopamin rendszerét olyan módon aktiválja, ami hasonlít a függőséghez.
A megkérdezett fiatalok 68 százaléka mondta, hogy a TikTok használat nyomán gondot okoz számára a fókuszálás, a figyelemkoncentráció, sokan jelezték, hogy nehezen birkóznak meg az iskolai feladatokkal, vagy akár az egy percnél hosszabb tartalmakkal.
A Szingapúr és Ausztrália közötti összehasonlító eredmények azt mutatták, hogy a szingapúri fiatalok dicsérték az ottani oktatási minisztérium által bevezetett iskolai mobilhasználat korlátozását, míg sok ausztrál tinédzser aggodalmát fejezte ki a hasonló korlátozások vagy iránymutatások hiánya miatt a saját országában.
A kutatás által azonosított főbb több problémacsoportok:
-
Csökkenő figyelem:
A rövid videók átalakítják az információfeldolgozás módját, ami hatással van a tanulásra és a tudás megőrzésére.
-
Függőséghez hasonló használat:
Sokan kényszeresnek írták le szokásaikat, egyikük így fogalmazott: „Olyan, mintha az alkalmazásokat arra tervezték volna, hogy függővé váljak.”
-
Iskolai terhelés:
A lanyha figyelem hatással van az iskolai teljesítményre. Többen elismerték, hogy nehéz koncentrálniuk anélkül, hogy a telefonjukhoz nyúlnának.
-
Aggodalmak a jövővel kapcsolatban:
A megkérdezettek 65 százaléka véli úgy, hogy jelenlegi digitális szokásai ronthatják tanulási vagy munkavégzési képességeit, ami hosszú távú hatásokról is vall.
-
Szülői félelmek:
A szülők 60 százaléka aggódik a közösségi média gyermekei viselkedésére, figyelmére és érzelmi egészségére gyakorolt hatásai miatt.
Kapcsolódó cikkek a Qubiten: