-- Olvasási idő kb.: 3 perc és 31 másodperc
- A betiltott Pride felvonulás óta mindenki azt találgatja, hogy kiszab-e bírságokat a rendőrség, miután a felvonuláson sem oszlatásra, sem tömeges igazoltatásra nem került sor.
- A TASZ szakértői szerint politikai döntés állhatott a mögött, hogy nem volt oszlatás, de a szabálysértési törvény ettől függetlenül lehetővé teszi a szankcionálást tiltott gyűlésen való részvétel miatt.
- A kamerafelvételek felhasználását többféle rendelet is szabályozza, ezek alapján pedig nem lehet mesterséges intelligenciát élő (real time) azonosításhoz használni, noha a kínai szoftvert használó kamerák erre is képesek.
- Ha viszont a rendőrség törvényes módon, csak utólag elemzi majd a felvételeket és egyenként azonosít be résztvevőket, az egy ekkora tömegnél, beláthatatlan ideig tarthat majd.
Orbán Viktor betiltotta, mégis szombaton több százezren vonultak végig Budapest belvárosán a Pride-on, a kormányzati tiltással és kilátásba helyezett bírságokkal dacolva. A békés és remek hangulatú menet megtörténte hatalmas öngól lett a Fidesznek, mint véleménycikkünkben is írtuk, a király meztelenebb, mint bárki volt a Pride-on.
De miért nem oszlatta fel a rendőrség a korábban a kormányzat és a rendőrség által is betiltott vonulást? Várhatók-e bírságok? Hogyan működnek a kínai megfigyelő rendszert használó kamerák? Erről kérdeztük a TASZ jogászait, Hegyi Szabolcsot és Remport Ádámot.
Mit tett a rendőrség?
A rendőrség többször is megtiltotta, hogy négy jogvédő szervezet szivárványos felvonulást tartson június 28-án. Az új eljárást azután folytatta le a rendőrség, hogy a Kúria június 11-én megsemmisítette az első, június 3-ai tiltó határozatot. Június 19-én aztán újabb határozatot adott ki a rendőrség, amelyben megtiltotta a gyűlés megtartását, később pedig már a szervezőket is fenyegette:
„A tiltott gyűlés szervezése, az azon történő részvételre felhívás bűncselekmény. A szervezőket – büntetőjogi felelősségük mellett – a gyűlésen esetlegesen bekövetkező károkért is felelősség terheli. A hatóság vizsgálni fogja a szervezésben részt vett valamennyi személy büntetőjogi felelősségét. A gyűlés biztonságának fenntartása a szervező felelőssége” – tudatták többek közt.
Azért azt is hozzátették, hogy a rendőrség „a gyűléssel kapcsolatban a rendőrségi törvényben meghatározott feladatait maradéktalanul teljesíteni fogja.”
Ebben a hangulatban indult el a büszkeség menete június 28-án három órakor, ekkor a rendőrség újabb közleményt adott ki:
„A megtiltott gyűlés szervezői nem működnek együtt a rendőrséggel. A gyülekezés helyszínén a közúti és gyalogosforgalom kaotikus. A meghirdetett vonulás valós útvonala bizonytalan. A Kiskörút forgalma megbénult. A rendőrség mindent elkövet annak érdekében, hogy az érintett útszakaszon a biztonságos közlekedést biztosítsa.”
Ennek ellenére később sem történt oszlatás, nem voltak igazoltatások vagy felszólítás arra, hogy mindenki menjen haza. Sőt, miután az ellentüntetők elfoglalták a Szabadság hidat, a rendőrség lezárta azt, majd később a Gellért-térnél is ők álltak sorfalat az ellentüntetők és a Pride-résztvevők között, ezzel biztosítva a vonulást.
Karácsony Gergely főpolgármester beszéde után még tapsot is kért a rendőrségnek. „Az hogy itt vagyunk, és biztonságban vagyunk, és úgy érezhetjük, hogy szabadon gyakorolhatjuk a jogainkat, bármit is mondanak a Karmelitában, az nagy mértékben köszönhető a magyar rendőrségnek” – mondta.
Ugyanakkor, noha intézkedés nem történt, Panyi Szabolcs újságíró egy Facebook-posztban hívta fel a figyelmet, hogy „kinn voltak azok az új kamerák, melyek egy kínai arcfelismerő technológiával beazonosíthatják a felvonulókat – hogy aztán jól megbírságolják őket.”
A Pride után egy összefoglaló is megjelent a rendőrség honlapján, miszerint:
„Annak ellenére megtartották a Budapesti Büszkeség – Budapest Pride-ot június 28-án, hogy azt a Budapesti Rendőr-főkapitányság határozata megtiltotta. Mivel a szervezők a bíróságon nem támadták meg a határozatot, az jogerőre emelkedett.
Ugyanezen a napon a fővárosban hat bejelentett és tudomásul vett, ellentétes célú gyűlés zajlott – részben azonos helyszíneken. Annak érdekében, hogy ne alakulhassanak ki összetűzések, a rendőrség folyamatosan figyelemmel kísérte a tiltott vonulásos gyülekezést. Ez nem volt egyszerű feladat, mert a szervezők, vezetők nem akartak együttműködni a hatósággal.
A rendőrség ezért külön köszöni a közlekedők türelmét, akik késve érték el úticéljukat. A rendőrök 20 óráig 36 embert igazoltattak, egy nőt garázdaság, egy férfit pedig kábítószer birtoklása miatt állítottak elő. Ketten rosszul lettek, egy 15 éves fiú pedig akkor sérült meg, amikor leesett a korlátról, ahova felmászott. Hozzájuk a rendőrök biztonsági intézkedés keretében mentőt hívtak” – írta tehát a rendőrség.
Magával a menettel kapcsolatban pedig azt közölték, hogy egyelőre vizsgálják a történteket. Amikor hétfőn kérdéseinkkel kerestük őket, nekünk is ugyanezt válaszolták.
Szakszerűen és arányosan
Hegyi Szabolcs, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogásza a 444-nek úgy értékelte a rendőrség Pride-on végzett munkáját, hogy a rendőrség arányosan, a szabadságjogokat tiszteletben tartva járt el.