-- Olvasási idő kb.: : nagyon kevés.
Csodálatos felvételt készített egy vörös lidércről Nichole Ayers, a NASA űrhajósa csütörtök reggel a Nemzetközi Űrállomás fedélzetéről. Ezek az időszakos világító események (Transient Luminous Event, TLE) viharfelhők felett alakulnak ki, és csak ezredmásodpercekig tartanak, így a földi megfigyelésük meglehetősen nehéz.
Anekdotikus beszámolók ugyan már 1886-ban születtek vörös villámokról, C. T. R. Wilson skót meteorológus pedig 1925-ben felvetette a vörös lidércek elméleti lehetőségét, de az első felvételt csak 1989-ben sikerült elkészíteni róluk, az első színes felvételt pedig csak 1994-ben készítette el a NASA.
A Nemzetközi Űrállomás kiválóan alkalmas a megfigyelésükre, Ayers szerint pedig az általa készített felvétel nemcsak látványos, hanem tudományos jelentősége is van: ezek alapján a légkörkutatók alaposabb képet alkothatnak a TLE-kről, a kialakulásukról és a viharokkal való kapcsolatukról.
A vörös lidércek 40-90 kilométer magasan alakulnak ki. Az MTA soproni Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézete (GGKI) szerint akkor a legkedvezőbbek a körülmények a kialakulásukhoz, „ha a zivatargócban szétválasztott töltések pozitív centruma sül ki a földdel összekapcsolódva (pozitív földvillám)”, a lidércek vagy ködfénykisülések pedig közvetlenül a villámlás után „a visszamaradó negatív töltéstöbblet és az ionoszféra között felépülő rövid élettartamú, ún. kvázistatikus térben jelenhetnek meg”.