-- Olvasási idő kb.: 1 perc és 3 másodperc
Az Európai Unió statisztikai ügynöksége (Eurostat) kiadta a legfrissebb, 2022-es adatokat arról, hogy mennyi halálesetet lehetne évente elkerülni az EU-ban: körülbelül 1,1 milliót.
A 75 év alattiak halálozási adatait összesítő statisztika szerint 386 710 esetben az egészségügyi ellátórendszer hiányosságai okozták az egyébként kezelhető betegségek következtében történt haláleseteket, míg 725 625 eset mögött megelőzhető krónikus betegségek álltak.
Magyarország a legtöbb elkerülhető haláleset lakosságarányos rangsorában a harmadik helyen áll (százezer lakosra 512 elkerülhető halálesettel) Lettország és Románia után, de a megelőzhető halálesetek listáján már csak Lettország előzi hazánkat. A megelőzhető halálesetek közé tartozik például a tüdőrák, a koszorúér-betegség, a covid vagy az alkoholhoz kötődő betegségek.
A rangsorban jól látható a kelet- és közép-európai, illetve az észak- és nyugat-európai országok között tátongó szakadék –, a mediterrán, a skandináv és a Benelux-államokban történik a legkevesebb elkerülhető haláleset. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ráadásul néhány napja adta ki azt a jelentést, amely szerint 2010 óta fokozatosan nő a keleti és nyugati országok közötti szakadék a dohányzás, az elhízás, a magas vérnyomás és a cukorbetegség arányait tekintve.
Az európai egészségügyi szakszervezetek szerint ezek a számok jól tükrözik azt a trendet, hogy a szociális kiadásokat uniós és nemzeti szinten is egyre csökkentik, ami az egészségügyi dolgozók túlterheltségéhez vezet – írja az Euractiv. Az OECD adatai szerint az EU-ban jelenleg 1,2 millió egészségügyi dolgozó hiányzik a rendszerből.