-- Olvasási idő kb.: 2 perc és 28 másodperc
Miután 18 évig próbálkoztak, egy kísérleti kezelés után már első gyermekét várja egy pár női tagja. A nevük elhallgatását kérő élettársak korábban több lombikbébiprogramon (IVF) estek át, és a világ számos termékenységi központját látogatták meg abban a reményben, hogy babájuk lesz. Ezek azonban sikertelenek voltak, mígnem jött a mesterséges intelligencia – írja a CNN.
Az IVF eljárás során egy nő petesejtjét eltávolítják, majd laboratóriumban spermiummal kombinálják, így embriót hoznak létre, amelyet aztán beültetnek a méhbe. Ennél a párnál azonban az IVF-kísérletek sikertelenek voltak, mivel a férfinél azoospermia állt fenn, egy ritka állapot, amikor a spermában nincsenek mérhető spermiumok, ami férfi meddőséghez vezethet.
Végül a pár a Columbia Egyetem Termékenységi Központjába ment, hogy kipróbáljanak egy újszerű megközelítést. Ez a módszer a STAR (Sperm Tracking and Recovery), és mesterséges intelligenciát használ a rejtett spermiumok azonosítására és kinyerésére azoknál a férfiaknál, akik korábban azt hitték, hogy egyáltalán nincsenek spermáik. A férjnek mindössze annyit kellett tennie, hogy egy ondómintát hagyott az orvosi csapatnak.
A termékenységi központ kutatói mesterséges intelligencia rendszerrel elemezték a spermamintát. Három rejtett spermiumot találtak, amelyeket kinyertek, és felhasználták a feleség petesejtjeinek megtermékenyítésére lombikbébi program segítségével, így ő lett az első sikeres terhesség, amelyet a STAR módszer tett lehetővé. A baba decemberben születik.
Annyi csalódás után a reményeinket már a minimumra csökkentettük. Két napba telt, mire elhittem, hogy tényleg terhes vagyok. Még mindig reggelente felkelek, és nem hiszem el, hogy igaz
– mondta a kísérleti módszerrel teherbe eső nő.
Hogy működik a STAR?
A mesterséges intelligencia előrelépést hozott a termékenységi ellátás területén az Egyesült Államokban. Egyre több orvosi intézmény használ mesterséges intelligenciát a petesejtek minőségének felmérésére vagy az egészséges embriók szűrésére, amikor a betegek lombikbébiprogramon esnek át. Még mindig több kutatásra és tesztelésre van szükség, de a mesterséges intelligencia most különösen a férfi meddőség terén hozhat előrelépéseket.
Amikor egy ondómintát mikroszkóp alatt egy speciálisan tervezett chipre helyeznek, a STAR rendszer egy nagy sebességű kamerán és nagy teljesítményű képalkotó technológián keresztül csatlakozik a mikroszkóphoz, hogy beolvassa a mintát, és több mint 8 millió képet készítsen kevesebb mint egy óra alatt, hogy megtalálja azt, amit spermiumként azonosítani képes.
A rendszer azonnal izolálja a spermiumot egy apró csepp táptalajjá, lehetővé téve az embriológusok számára, hogy olyan sejteket is kinyerjenek, amelyeket saját szemükkel talán soha nem tudtak volna megtalálni vagy azonosítani.
Ez tehát tényleg olyan, mint tűt keresni a szénakazalban. Az azoospermiával diagnoisztizált férfiaknak a szokásos 200-300 millió spermium helyett egy tipikus mintában lehet, hogy csak kettő vagy három van. De a STAR rendszer pontosságának és embriológusaink szakértelmének köszönhetően még ez a kevés is felhasználható egy petesejt sikeres megtermékenyítésére.
– mondta Dr. Zev Williams, a Columbia Egyetem Termékenységi Központjának igazgatója, aki kollégáival öt évet töltött a STAR módszer fejlesztésén.
The post Tizennyolc évig nem jött össze a gyerek, aztán segített a mesterséges intelligencia first appeared on 24.hu.