-- Olvasási idő kb.: 1 perc és 33 másodperc
„Mi nem a bérünkért dolgozunk, hanem annak ellenére”, illetve a „műtárgy nem használati tárgy” feliratú pólókban várták az Iparművészeti Múzeum dolgozói Lázár János minisztert, aki azért ment a múzeum „átmeneti” telephelyére, hogy személyesen válasszon ki műtárgy bútorokat a Karmelitába. Az akciót a KKDSZ Kulturális Szakszervezet szervezte meg.
Lázár a Várkapitányságot felügyelő miniszterként a Karmelita reprezentatív helyiségeinek berendezését akarja kiegészíteni, a műtárgyakat dekorációként használná. A múzeumi dolgozók szerint azonban a közgyűjteményben őrzött műtárgyak nem erre szolgálnak.
A dolgozók néma demonstrációra készültek, fel akarták hívni Lázár figyelmét a múzeumi alkalmazottak helyzetére, az anyagi és erkölcsi megbecsülés hiányára és a múzeumokban őrzött műtárgyak védelmére, de Lázár „némi bizonytalankodást követően” vállalkozott rá, hogy a rövid látogatása végén személyesen is meghallgassa őket. A megfogalmazott panaszokat jogosnak találta – írta a szakszervezet.
Frissítés: Lázár János a Facebookon „vihar a biliben, avagy mi történt velem kedden” felütéssel reagált a KKDSZ posztjára.
Azt írta, az Építési és Közlekedési Minisztérium február 25-e óta felügyeli a Várkapitányságot, a munkatársai pedig javaslatot kértek és kaptak az Iparművészeti Múzeumtól a folyamatban lévő beruházások befejezéséhez és a Várkapitányság által működtetett épületek történeti magyar bútorokkal való berendezéséhez.
Lázár azt írta, mielőtt bármilyen döntést hozott volna, személyesen nézte meg a kiállításra vagy elhelyezésre javasolt, de rossz állapotú, restaurálandó, mintegy 10 bútort.
„Munkatársak egy kis csoportja, állítólag tüntetéssel várt, ezzel szemben a valóság az, hogy az ott tartózkodó kollégákat arra kértem, hogy a hűvösebb épületben beszélgessünk.” Nem ő a múzeum fenntartója, de az örökségvédelemért felelős miniszterként megígérte, hogy a munkájukért a tárca költségvetéséből valamilyen extra juttatást biztosít számukra.
Szerinte a KKDSZ vezetője megpróbál gúnyolódni és uszítani, de 1867 óta a középületekben folyamatosan találhatók múzeumoktól kölcsönzött műtárgyak, ami Lázár szerint „nem szégyen, hanem erény az örökségvédelem számára”.