-- Olvasási idő kb.: 2 perc és 29 másodperc
A hazai sajtó teljes palettája hírül adta, hogy Schadl György épületfelújítással foglalkozó céget alapított. Talán nem nagy durranás, talán csak a jövőképe változik. Meg is van minden oka arra, hogy áttervezze a jövőjét, hiszen nincs média és hír fogyasztó, aki ne hallott volna a Schadl–Völner-ügyről.
A vád szerint Schadl egyebek mellett korrupciós ügyleteket folytatott Völner Pállal, a korábbi igazságügyi államtitkárral is, akinek —a vád szerint— 83 millió forintot juttatott kétes körülmények között. A folyamatban lévő büntetőeljárásnak nemcsak a vádlottakra, hanem a hazai nagy politikára és az uniós elvárásokra nézve is komoly a tétje. Nem mellesleg az ügyészség szerint a korrupciós ügyletekben összességében közel egymilliárd forintos zsebpénzről, azaz zsebbe pénzről van szó.
Nagyon naivnak kell lenni ahhoz, hogy valaki azt gondolja, hogy ebből a mutatványból komolyabb büntetés nélkül lehet kijönni. Hacsaknem annyira romlott a rendszer, amennyire talán nem!
Schadl az új cégének jövőbe tekintő nevet adott: T&B Future Energetikai Korlátolt Felelősségű Társaság. Arra minden bizonnyal fel van készülve, hogy cégvezetési joga ebben az évezredben már nem lesz, hiszen a cégvezetést családi és baráti bizalmasaira bízta.
Kérdés, hogy már a közeli jövőben, optimista hozzáállással, aktív ipari vagy szolgáltató vállalkozóként látja-e magát, vagy éppen a dutyi élet éveire biztosítja magának a passzív bevételt és a mindennapi kenyeret? Bár a jelek szerint még mindig van mit a tejbe aprítania, még akkor is, ha például az elhíresült magán jet-ről kiderült, hogy egy több mint félévszázaddal ezelőtt gyártott, 1968-as, lepukkant és használhatatlan, egymotoros kisrepülő.
Az is igaz, hogy Schadl a sajtónak elmondta, hogy az új céggel
Az tény, hogy az új cégben az alaptőke igencsak karcsú. Főleg egy építkezéssel, energetikával foglalkozó vállalkozás számára.
A nyilvánosan elérhető adatok alapján, az
e-cégjegyzék szerint a most —egyébként már július 30.án — alapított, rövideb nevén T&B Future kft. alaptőkéje csupán hárommillió forint.
Úgy vélem, hogy nemcsak nekem komolyak a kétségeim. Persze még az is lehet, hogy a cég alapítója tudja hol lehet olcsón betonkeverőhöz jutni. Sajnos azt is megszokhattuk, hogy a hazai közbeszerzések és vállalti finanszírozási lehetőségek nemegyszer kedveztek olyan cégeknek is, amelyek csórók és újszülöttek voltak, amikor hirtelen közpénzekhez jutottak. Előfordult, hogy hihetetlen szerencsével, nem szinte azonnal, hanem azonnal közbeszerzést nyertek a háromkrajcáros tőkéjükkel és nulla szakmai referenciával.
A Schadl jövőképéből eredő kérdésre felvetett két eshetőség közül csak bízni lehet abban, hogy az első opció a nyerő. Sajnos nem meglepő, hogy a legnagyobb jóhiszeműség ellenére is valószínűsíthető a második lehetőség is.
Mostanra gyökeret vert a magyar nyelvben egy új kifejezés, ami átfogó és tartalommal is bíró egyszerűséggel mutat be egy korszakos történetet: “végrehajtó maffia“. Ennek ellenére érthető, hogy egy vádlott a bíróság által jogerősen kimondott ítéletéig ártatlan.
Schadul új vállalkozása egy kft megalapításához előírt legkevesebb (remélhetőleg befizetett) tőke jegyzésével alakult meg.
Nem példa nélküli, hogy Magyarországon milliárdos tőkével, vagy éppen fordítva, az előírt minimális legkevesebb tőke befizetésével jön létre kft, vagy akár részvénytársaság. Aztán csak kapkodják a fejüket az elemzők, úgy röpködnek a milliárdok. Mostanában volt olyan is, amiről azóta már ki is derült, hogy az egész csak egy “ittapirosholapiros“.
Borítóképp forrása: blikk