-- Olvasási idő kb.: 2 perc és 45 másodperc
Witzmann Mihály országgyűlési képviselő (FIDESZ) a somogyi települések lehetőségeiről november 8.án, Szántódon tartott fórumot, ahol az érintett települések polgármestereit a lehetőségekről tájékoztatta és velük a felmerülő igényekről is egyeztetett.
Hogy vidéken élni lehetőség legyen, és ne kihívás!
Ezért hívtuk életre 2019-ben a Magyar Falu Programot!
Ezzel a felütéssel, a korábbi eredményekre visszatekintve, azokat értékelve és a jövőbeli elképzeléseknek egy átfogó kép alapján való, reális megfogalmazásának elősegítésére tartott fórumot Szántodon a térség országgyűlési képviselője. Meghívására a részletekről Gyopáros Alpár a Miniszterelnökség modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztosa számolt be.
Witzmann Mihály láthatóan figyelemmel kíséri választókörzetének igényeit. Nem először szervez ilyen rendezvényt annak érdekében, hogy a térség települései és húzóágazatait képező szereplői minél jobban megismerjék a hazai és uniós források elérhetőségének és az azokban rejlő lehetőségeknek feltételeit és realitását. A hir8.com is beszámolt róla, hogy ezt megelőzően Szabadi és Andocs adott otthont hasonló kezdeményezésének. Az utóbbi agrárfórumon Nobilis Márton élelmiszerpolitikáért felelős államtitkárt kérte fel a hatékony tájékoztatás érdekében. A képviselő a mostani eseményen szólt a Magyar Falu Program sikereiről és kimérten fogalmazott az uniós forrásokról.
“Elég nehéz a dolgunk, ezt azért hozzáteszem, hiszen az európai uniós források finoman szólva is nem abban a tempóban érkeznek a hazai fejlesztéspolitika tekintetében, ahogyan azt elterveztük, ahogy a kormány tervezte, hiszen ezek a források nekünk megjárnának. Nagyon sok olyan operatív program van, amely tulajdonképpen uniós forrásokból kellene, hogy táplálkozzon. Mégis azért, hogy a gazdaság ne álljon le, hogy a betervezett fejlesztési célok meg tudjanak valósulni, úgy döntöttünk, úgy döntött a kormány, hogy ezeket az uniós forrásból megvalósítandó projekteket, annak ellenére, hogy Brüsszel nem küldte el az ehhez szükséges finanszírozást Magyarország számára, saját hazai forrásból kívánjuk megvalósítani.” -Nyilatkozta Witzmann Mihály,
aki 2025-ös hazai költségvetés tervezéséről szólva kiemelte, hogy az elnevezésükben úgymond uniósnak hívott, ám valójában hazai forrásokra támaszkodó projektek igényeit is figyelembe veszik. Ezzel kapcsolatban már a korábbi, andocsi agrár fórumon is aggodalmát fejezte ki afelől, hogy az európai politikában nem minden magyar politikus képvisel olyan átgondolt és elfogadható álláspontot, ami a hazai fejlődését támogatná. Erről a legutóbbi rendezvényről elmondta, hogy a cél az, hogy a polgármesterek igényei és a Gyopáros Alpár kormánybiztos által ismertetett lehetőség alapján a térség településeinek fejlesztése közösnevezőt tudjon kijelölni.
A Magyar Falu Program sikere nem vitatható. A forráshiánnyal küzdő kistelepülések annak köszönhetően tudtak számos akadályt leküzdeni. Vitzmann Mihály választókörzetében (Somogy 4. E.VK.), talán a már méltatott figyelmének is köszönhetően, összességében milliárdos beruházások jöttek létre az elmúlt évek során a Magyar Falu Program keretein belül. Még a közelmúlt árvíz sújtotta időszakában is összesen közel 100 000 000 Forint érkezett a programon keresztül olyan kistelepülésekhez, ahol a helyi költségvetésből viszonylag alapvetőnek számító fejlesztéseket sem tudtak volna megvalósítani.
A fenti rendezvények tematikájába nem illeszkedik és így ott nem hangzott el, de már ismert, hogy a kormány a Magyar Falu Program mellett elindítja a Versenyképes Járások Programot, amin keresztül a szerényebb lehetőségekkel bíró települések fejlesztésének elősegítése eszközeként, minden járásban összesen 250 millió Forint forrásra pályázhatnak a közösségek. Ez az új program talán éket verhet az iparűzési adó mértékében többlettel büszkélkedő és a kevésbé szerencsés települések vezetői közé, mégis a gyakorlati megvalósítás fogja majd megmutatni, hogy lesz-e olyan sikeres, mint a továbbra is virágzó Magyar Falu Program.
Borítókép: Facebook: Witzmann Mihály