Bíró Ferenc Pál közösségi oldalán elmagyarázta, miért került 60 ezer milliárd forintjába Magyarországnak a NER elmúlt 16 éve. Az Integritás Hatóság elnöke szerint a legtöbben korábbi bejelentését úgy fogadták, hogy
ez egy felfoghatatlanul nagy szám, (…) ennyit egyszerűen nem lophattak el, egyáltalán hogy jön ki ez a matek?
Az Állami Számvevőszék elnöke által elmozdítani kívánt, a korrupciót üldöző állami hivatal vezetője azt írta: a 60 ezer milliárdot
a hazai közbeszerzési adatok, illetve az Integritás Hatóság elemzései alapján sikerült meghatározni, amihez nagyban hozzájárultak a nemzetközi közgazdasági irodalomból vett ismeretek.
Emlékeztetett arra az alapvetésre, hogy a korrupció eltorzítja az állami döntéseket.
Nem azt veszi meg az állam, amire a legnagyobb szükség lenne, nem a legjobb áron és nem a legjobb minőségben – hanem azt, amiből a legtöbbet lehet »lefölözni«.
Felidézte, hogy az Integritás Hatóság elemzése 30–35% körüli rendszerszintű túlárazást mutat a nagy építési beruházásoknál, de hosszabb távon komolyabb következményt jelent az alacsonyabb növekedés, a gyengébb infrastruktúra és a nagyobb egyenlőtlenség, ami megfelel a klasszikus korrupció–növekedés modelleknek.
A közbeszerzési szerződések adják a költségvetési kiadások mintegy 10%-át, az Integritás Hatóság által elemzett termékfőcsoportokban átlagosan a szerződések csaknem 25–33%-a túlárazott. A valódi verseny hiánya miatt az egyajánlatos eljárások aránya tartósan magas, az állam nem úgy viselkedik, mint egy felelős tulajdonos, aki harcol a legjobb árért, minőségért, hanem mint egy nagyvonalú megrendelő, aki mindent készségesen kifizet – tette hozzá. Biró Ferenc Pál ezzel magyarázza, hogy
a halmozott államháztartási kiadás 2010 és 2025 között átlagosan 9–10%-kal magasabb volt annál, mint amennyi egy tisztességes, versengő, jól ellenőrzött rendszerben indokolt lett volna.
A 60 ezer milliárd forint számszerűsítve így jött ki:
- A közvetlen közbeszerzési felárazás mintegy 12–15 ezer milliárd forint volt az elmúlt 16 évben.
- A korrupcióhoz köthető, közpénzből ténylegesen kivont fiskális veszteség konzervatív becslés szerint 35–40 ezer milliárd forint.
- A hosszú távú növekedési kár, az elmaradt GDP, a gyengébb beruházási környezet, a rosszabb infrastruktúra a 40–80 ezer milliárdos sávba esik.
Az Integritás Hatóság elnöke szerint a 60 ezer milliárd forint egy konzervatív középérték: azt a veszteséget mutatja, amit az okozott, hogy az állam az elmúlt 16 évben nem jó gazdaként viselkedett, nem teremtett érdemi közbeszerzési versenyt, intézményesítette a rendszerszintű túlárazást. A korrupció így egy elvesztegetett növekedési pályát jelent.
Nem csak arról van szó, hogy egy maroknyi ember mértéktelenül meggazdagodott mindannyiunk kárára, hanem arról, hogy a teljes ország lett szegényebb – nagyságrendileg 60 ezer milliárd forinttal
– tette hozzá. Szerinte az Integritás Hatóságnak nagy szerepe lehet abban, hogy a jövőben ez megváltozzon, de ehhez folytatni kell a múltbéli hibák feltárását.
The post Biró Ferenc Pál elmagyarázta, miért került a NER 60 ezer milliárdba first appeared on 24.hu.







