
-- Olvasási idő kb.: 3 perc és 24 másodperc
…az űrhajókhoz.
Már mindenki, de tényleg mindenki elmondta a véleményét a héten a Fehér Házban lezajlott Trump-Zelenszkij show-ról. Kár, hogy nem lehet ilyen félvállról venni a dolgot.
Valószínüleg gyermekeink, unokáink történelemkönyvében –ha még lesz olyan– terjedelmes részt fog elfoglalni a világrend most megindult átrendeződése. Orbán Viktor már régóta beszél új világrendről, csak ő fekete-fehér sakktáblán játszotta a nem is annyira virtuális játszmái(nka)t. Azzal vélhetően ő sem számolt, hogy a “játékosok” szinteret, hadállást és talán értékrendet is változtatnak meccs közben. Most sokan Ukrajnát a második világháború előtti, közbeni és utáni, megboldogult Csehszlovákiához hasonlítják.
Nehéz azt hinni, hogy amit a wasingtoni show óta kihangosítva, eredeti hanganyaggal, feliratozva, lelassítva, elemezve láttunk és hallottunk, az nem előre megrendezett, legalábbis nem kiprovokált helyzet volt. Az biztos, hogy eddig szenzáció számba ment, ha egy műveletlen, képzetlen és parazita hajlamokkal megáldott falusi polgármester alacsonyodott le ilyen szintre. Ma már tudjuk, hogy a kétpártrendszerek előnyei mellé a propaganda képessége micsoda hátrányokat is hozzá tudott rendelni.
Nem az a kérdés kinek van/volt igaza. Ezt mi egyszerű halandók talán soha nem fogjuk tudni eldönteni. Az biztos, hogy az ismert történelemben soha nem az igazság döntötte el a ténnyé formált erőviszonyokat és határozta meg az alá- fölé rendeltek táborát. Geopolitikai viszonyok, haderőben mért képesség és a vagyon. Minden más csak köret.
Hosszú ideje halljuk, hogy a NATO a biztonságunk garanciája. Hoppá, talán nem vagyok egyedül az, aki most a NATO (és az EU.) destabilizálódását is olvasom a sorok között. Nem, hiszen az európai nagyhatalmak fénysebességgel kezdtek Londonban válság-tanácskozni az „európai közös biztonságról és védelemről”, kezdtek bele egy új alternatíva kovácsolásba. Éspedig az európai vezetők, és nem az Európai Unió.
Már tudjuk, a mi főnökünket kihagyták, talán csak egyelőre. Az bizonyos, a szimultán sakk tényleg új helyzetet teremt.
A mai, korszerű hadviselés korában a telekommunikáció, a kiberhadviselés, a műholdak jelentősége nemcsak hadi állapotban, de a hidegháborús helyzetekben és a civil életben is létfontosságú.
“Eljátszottam” a gondolattal, mi van akkor, ha Európa ráébred, hogy valóban tenni kell valamit és függetleniteni kell magát nemcsak az orosz energiától, de az amerikai üvegház kellemes klímájától, és mindezt úgy, hogy az amerikai és orosz sakkmesterek egyszerre ülnek a fehér vagy fekete oldalon. Nehéz azt is elhinni, de látszólag erre az olimpiára párosban neveztek be. Meglep, hogy sok fajsúlyos szereplő nem beszél arról, hogy miközben Trump elnök hálálkodást követel (magának) az általa agyon kritizált elődei döntéseiért és a NATO szerepét –megalapozottan– fényezi, aztán inkább megszüntetné, vagy megreformálná azt. Közben az Ukrajnát ért agresszió oka éppen a NATO lehetett. Emlékszünk? A NATO rakétáinak keleti telepítése okozta veszélyekre hivatkozott az orosz elnök. Saját országának védelmében még lehetett volna igaza is, talán. Ha azok támadó és nem védelmi rakétarendszerek lettek volna. Én azt látom, hogy a NATO előbb védelmet biztosít vagy legalább igér, a védelemhez szükséges haderő területi bővítése konfliktust generál, aztán a NATO, talán helyesen, nem avatkozik be annak az “Ukrajnának nevezett területnek” [O.V] a megvédésébe, aminek a nukleáris haderejének a leszerelésért cserében azt korábban megígérte. Ennek az öldöklésnek meg kell állnia, majd meg kell szűnnie, ez nem vitás. De ez valóban indulatoktól és egotól teli látványos TV-showban fog megtörténni? A show talán csak kommunikációs eszköz volt. (Egyébként az eredeti felvételeken hallani, hogy Trump elnök ki is mondja, hogy
“ezért akartam ekkora sajtónyilvánosságot”
Az én gondolat-játékomban felvillan egy kép. Hol van az egyetlen bázisa Európának, ahonnan az űrmisszióit, műholdjait indítani tudja? Hol van a modern hadászat egyik színterének egyetlen európai eszköztára? Floridától délre (3500 km)-re, Dél-Amerika északi részén. Az Európai Unióban! Francia Guyanában, Kouru mellett. Francia Guyana egy magyarországi léptékkel nagyvárosnyi lakosú (260 000 fő) Francia terület. Egyike az Európai Unió ún. tengerentúli területeinek.
Több alkalommal is büszkeséggel töltött el, amikor ott jártam. Dél- és közép-amerikai természetjáró expedícióim szinte állandó kiindulópontja volt Francia Guyana. (Erről itt írt a hir8.com). Bár, amikor első alkalommal jártam ott, akkor még francia zászló lobogott az épületeken és a mindenféle határállomást nélkülöző határokon. Akkor még nem létezett a mai formában ismert EU. A későbbi alkalmakkor már Az EU. csillagos zászlaja lobogott az Óceán és az őserdők által körülvett kis Európai Uniós tagország intézmányein és határai körül. Ebből az űrkikötőből már több misszió is indult (egyebek mellett a Masat-1, az első teljesen magyar fejlesztésú műhold is) . A létesítmény katonai és biztonsági védelme –ottjártamkor– egyetlen alkalommal sem szúrt szemet. Ha most hirtelen létrejön egy új nemzetközi védelmi tömörülés, akkor is ilyen biztonságban lesz majd?